Zwiedzanie najstarszej Polskiej kopalni

Powiększ obraz

Dnia 07.11.2018 r. wychowankowie RPOT zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.

Gdy zajechaliśmy na miejsce uwagę dzieci przykuła lokomotywa stojąca przed kopalnią. Następnie po spotkaniu z przewodnikiem, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na wszystkich dzieciach ogromne wrażenie. Zwiedzanie kopalni zaczęliśmy od spaceru w magiczne miejsce, gdzie zostaliśmy przeniesieni w czasie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników.
W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni. Na koniec wycieczki bardzo miły pan przewodnik przygotował niespodziankę dla wszystkich uczestników wycieczki, mianowicie każdy otrzymał po pamiątkowej bryle soli. Dzieci zachwyciło to magiczne miejsce i na pewno chętnie wrócimy w nie jeszcze raz!.

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *