Otwarcie na kilkanaście par nożyczek

Otwarcie na kilkanaście par nożyczek

 

W dniu 1 marca w budynku Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej (po byłej szkole podstawowej nr 2) odbyło się oficjalne otwarcie placówki.

Na uroczystość zaproszeni zostali m. in. marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wiceprzewodniczący świętokrzyskiego sejmiku Tadeusz Kowalczyk, b. wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, dyrektor w Urzędzie Wojewódzkim Mariusz Pasek oraz blisko „setka” samorządowców z regionów świętokrzyskiego i małopolskiego, dyrektorów i prezesów  instytucji i placówek pomocy społecznej. Znamienici goście przy użyciu kilkunastu nożyczek przecięli długą na 7 metrów  biało czerwoną wstęgę, po czym proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Antoni Bialik obficie pokropił obiekt wodą święconą. Następnie zabrał głos starosta Jan Nowak, który szczegółowo przedstawił najeżoną trudnościami, lecz zakończoną happy-endem historię powstania placówki.

„To pierwszy w województwie świętokrzyskim, a siódmy w kraju – specjalistyczny ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych z domów dziecka.  Kazimierska Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna przyjmie pacjentów-wychowanków z centralnej, południowej i wschodniej Polski. Przewiduje się, że ponad 30 niepełnosprawnych dzieci w wieku 3-18 lat otrzyma tu całodobową opiekę i specjalistyczną terapię. Zamieszkają w dwu- i czteroosobowych pokojach, będą mieć własną, nowocześnie wyposażoną kuchnię, w której personel wspólnie z nimi przygotowywał będzie śniadania i kolacje (obiady dostarczane będą przez firmę zewnętrzną). W osobnych pomieszczeniach  zorganizowano jadalnię oraz świetlicę.
Decyzja w sprawie utworzenia Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej zapadła na sesji  kazimierskiej Rady Powiatu w dniu 17 lipca 2015 roku. Pod koniec lipca – jeszcze przed uzyskaniem gwarancji finansowych – ogłoszony został przetarg na wykonanie odwodnienia, remontu, elewacji i  wyposażenia budynku byłej szkoły nr 2. Umowa ze zwycięzcą przetargu -Zakładem Remontowo Budowlanym „Pawlik” z Kazimierzy Wielkiej, podpisana została we wrześniu, po potwierdzeniu dofinansowania w kwocie 2 mln złotych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ponieważ całkowity koszt remontu i adaptacji obiektu na potrzeby nowej placówki wyniósł 2,5 miliona złotych, konieczne było zaciągnięcie przez Powiat Kazimierski kredytu w kwocie 0,5 mln zł.  Rozpoczęte we wrześniu prace budowlane prowadzone były w ekspresowym tempie. To dlatego, że konieczne było rozliczenie dotacji ze Skarbu Państwa do końca 2015 r. Trzeba przyznać, że sprzymierzeńcem budowlańców okazała się nietypowa aura – ciepła jesień i równie ciepły początek zimy pozwoliły prowadzić prace remontowe na trzy zmiany, a także nie przeszkadzały w pracach na zewnątrz, tj. przy zagospodarowaniu otoczenia – ogrodzeniu półhektarowej działki, wykonaniu drogi pożarowej, parkingu i bezpiecznego placu zabaw. Te korzystne warunki oraz determinacja wykonawcy spowodowały przekazanie obiektu na 3 dni przed terminem – 28 grudnia. W styczniu i lutym dokonywane były odbiory specjalistyczne: sanepidu, straży pożarnej, kominiarzy i inne. Pokoje mieszkalne wyposażane były w specjalne meble i urządzenia przywoławcze; gabinety rehabilitacyjne w urządzenia do hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii”.

W końcowej części swego wystąpienia starosta Jan Nowak podziękował serdecznie wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym udało się zrealizować inwestycję w terminie. Szczególne słowa podziękowania skierował do marszałka Adama Jarubasa i exwojewody Bożentyny Pałka-Koruba, a także do wykonawcy adaptacji obiektu – FRB „Pawlik”.

Głos zabierali także Bożentyna Pałka-Koruba, Adam Jarubas, Tadeusz Kowalczyk oraz Mariusz Pasek, a także niedawno powołany dyrektor RPO-T  Jacek Sambór, który przedstawił wiele szczegółów technicznych i organizacyjnych dotyczących nowo powstałej placówki.

Dowiedzieliśmy się m. in., że budynek główny ma ok. 1000 m² powierzchni użytkowej, a na czterech jego kondygnacjach znajdują się 73 pomieszczenia. Gabinety terapeutyczne oraz kuchnia, jadalnia i świetlica zlokalizowane zostały na parterze. Kondygnacje połączone są nowoczesną windą, w kabinie której mieści się swobodnie duże łóżko z pacjentem.

Zaproszeni goście wręczyli na ręce dyrektora Sambóra praktyczne prezenty i upominki.

By przybliżyć zaproszonym gościom charakter placówki, dyrektor zaprosił wszystkich do wspólnego zwiedzania obiektu, które zakończyło podniosłą uroczystość.
Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *